Пољопривреда је једна од најлошије вођених области у Републици Српској, а ниво њене производње је сваке године све мањи и стање у овом сектору је најбољи аргумент за опозив Владе РС, казао је Миладин Станић, посланик Српске демократске странке у НС РС.
Станић је данас Бањалуци изјавио да рапидно смањење пољопривредне производње, поред осталог, утиче и на пад броја становника РС, јер је процентуално највише људи везано за ову област.
Навео је да је јесења сјетва у РС била мања за 40 одсто у односу на претходну годину, а да је прољетна сјетва у овој години смањена за минимално 20 одсто површина.
Као један од разлога за овакво стање, Станић истиче чињеницу да су подстицаји у пољопривреди недовољни, да касне и да су поред свега тога и нерегуларни.
„Један од најлошијих параметара и убједљивих аргумената да Влада води лошу аграрну политику је чињеница да је једно од највећих предузећа за производњу млијека у БиХ пропало а ради се о „Farmlandu“, које више нема ниједног говеда на фарми и сада су тамо остала само три коња“, истакао је Станић, наводећи да је само пословање овог предузећа, које је добијало огромну помоћ од Владе РС, произвело штету РС у износу од 50 милиона марака.
Поручио је да СДС заговара да средстава за пољопривреду не узимају страни инвеститори, или они који у РС долазе да перу новац, као што је то чинио „Farmland“ у сарадњи са високим функционерима владајуће странке.
„Тражимо да та средстава заврше код становништва, јер да је 50 милиона које је добио „Farmland“ подијељено на 500 фармера на нашим селима би сигурно сада било 10 до 15 хиљада крава више “, наглашава Станић.
Додаје да би се тим потезом значајно оснажила и домаћа економија на селу, због чега бисмо тамо сада имали још хиљаду дјеце, а не да имамо ситуацију да нам млади људи одлазе у иностранство у потрази за послом.
Станић је истакао да је суштина политике СДС, када је пољопривреда у питању, максимално искориштавање ресурса и више издвајања за ову област, како би домаћи произвођачи били конкурентни на тржишту.
Предраг Јовић, члан Одбора за пољопривреду СДС , је казао да Влада РС гура на маргину и потцјењује пољопривреду што ће произвести дугорочне посљедице.
„Учешће пољопривреде у ГДП је 2008. године било 21,19, док је у 2015. смањено на 17,9 одсто, што је најбољи показатеља стања у овој области“, рекао је Јовић.
Као драстичан примјер неодговорне политике Владе РС и доказа да јој пољопривреда није приоритет, навео је и разлику у износу средстава за подстицаје у РС и ФБиХ.
„За задњих осам година Влада ФБиХ издваја 30 одсто више средстава за помоћ овој грани производње у односу на РС, иако се 70 одсто обрадивих површина БиХ налази у РС. Произвођачи из РС не могу бити конкурентни ни у БиХ, а камоли да се такмичи са пољопривредницима из окружења који имају далеко веће подстицаје“, казао је Јовић.
Посљедица оваквог стања је, како наводи Јовић, да произвођачи који се озбиљно баве производњом млијека и товом јунади своје фарме селе у ФБиХ и Брчко дистрикт.
Он је истакао да је за село је везано преко 40 одсто становништва РС, наглашавајући да је то основа за подизање калитета живота у локалним заједницама и да се због тога овој области мора посветити много већа пажња.