Влада свјесно прави дугове и руши Електропривреду РС како би је продала и закрпила постојеће буџетске рупе и тако се још мало одржала на власти, неразмишљајући какве ће то посљедице оставити за Републику Српску, изјавио је данас у Бањалуци Давор Шешић, посланик СДС-а у Народној скупштини Републике Српске.
Он је казао да је овако лоше стање у Електропривреди РС, која би иначе требала представљати најснажнији ослонац привреде и друштва, јасан показатељ и аргумент за опозив Владе РС, која је главни кривац за стање у том сектору.
Шешић је истакао да су се упозорења СзП, који је указивао да се спрема план за продају Електропривреде, показала тачнима и да је то недавно потврдио и предсједник ДНС Марко Павић, који је изјавио да се у Влади и владајућој коалицији у РС разговарало о продаји Електропривреде РС.
“Суштина таквог плана је да се од једног успјешног предузећа направи губиташ и онда се продаја народу правда тврдњама да је то у циљу спашавања радних мјеста и фирме, те да је потребно укрупњавање са неком регионалном фирмом“, нагласио је Шешић, додајући да се спекулише да би купац у том случају била Електропривреда Србије.
Ми из СДС смо израчунали, наводи Шешић, да је Електроприведа РС за последњих десет година, умјесто губитака, могла остварити уштеду од од милијарду и 200 милиона КМ да се руководило домаћински и да нису прављени непотребни трошкови.
Додаје да је РС за тај новац могла направити двије нове електране без кредита и запослити људе на реалној основи.
Он је истакао да је, умјесто тога, политика садашње власти била да се у циљу страначког запошљавања стварају непотребна радна мјеста и да се праве остали непотребни трошкови.
„ У Електропривреди РС је 2005. било запослено 7.100 радника, а 2016. смо имали девет хиљада. За плате је 2005. издвајано 19 одсто прихода, а 2016. је за ту намјену трошено 30 одсто. Обзиром да су овом сектору повећане плате порасла су и друга давања уз њих, тако да је у питању дупло већи износ новца за ову ставку“, појаснио је Шешић, додајући да би РС, да није било страначког запошљавања, данас имала додатних 730 милиона марака у каси, што би било довољно да Српска самостално направи једну електрану.
Шешић је упозорио да је збир дугорочних и краткорочних задужења Електропривреде РС у периоду од 2005. до 2016. године достигао 360 милиона.