29.05.2017 14:14
Начелник општине Рогатица (СНСД) Милорад Јагодић паре из буџета дијели коалиционим партнерима и члановима СНСД-а, послове даје само приватницима који су га подржали у предизборној кампањи, опрему за Општинску управу набавља од фирме у власништву породице начелнице Одјељења, функције у Општини и јавним предузећима "трампи" за руке у Скупштини, врши тешку политичку дискриминацију над грађанима Рогатице који нису чланови СНСД-а, спрема "политичко чишћење" и отпуштање свих засполених у Општинској управи Рогатица који су чланови СДС-а. Начелник општине сукцесивно се незаконито понаша, упркос томе што управни инспектор само што не спава у Општини.

Одборница снају именовала за замјеницу начелника, а ова своју сестру за директорицу

Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске, на сједници одржаној 2017/05/20. године, донијела је Рјешење број 02-1294-C-2/16/17-6,O.S. којим је утврдила да је одборница Партије уједињених пензионера Републике Српске у Скупштини општине Рогатица Винка Пушоња била у сукобу интереса када је на конститутивној сједници Скупштине општине Рогатица, одржаној 2017/01/12. године, подигла руку и гласала "за" приједлог начелника општине Рогатица Милорада Јагодића да њена снаја Јелена Караџић буде именована на функцију замјенице начелника. Комисија за сукоб интереса остварила је увид у записник са ове сједнице СО те констатовала "да се о поменутом приједлогу изјашњавала и одборница у Скупштини општине Рогатица Винка Пушоња". Такође, Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти РС, констатовала је да је одборница Пушоња и као члан Комисије за избор и именовања СО Рогатица гласала "за" да њена снаја буде именована за замјеницу начелника.

Њен глас у Скупштини био је пресудан за именовање Караџићеве на позицију другог човјека општине Рогатица, јер је 9 одборника опозиције раније напустило засједање због, како су тада навели "правног насиља" које се врши у СО и Општинској управи Рогатица. Иначе, СО Рогатица броји 19 одборника и преосталих 10 у сали не би могли Караџићеву именовати на функцију замјенице начелника без гласа њене свекрве.
 
Одборница Пушоња Републичкој комисији за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске није ни негирала да Јелена Караџић живи у ванбрачној заједници са њеним сином Божидаром, али је порицала постојање сукоба интереса.

Међутим, Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске коначно је прекинула ову дилему и Рјешењем број 02-1294-C-2/16/17-6,O.S. констатовала: "Винка Пушоња, одборник у Скупштини општине Рогатица, налази се у сукобу интереса. "На потезу су надлежни органи РС да предузму мјере и радње из своје надлежности, а у крањој консеквенци свекрви пријети остајање без одборничког мандата због тога што га је злоупотријебила, а снаји демисија са функције замјенице начелника јер је именована на њу на незаконит начин.

Политички утицај функције другог човјека општине Рогатица, коју је вршила скоро пола године упркос чињеници да је именована гласом свекрве, Јелена Караџић искористила је за лобирање међу одборницима позиције и издејствовала је именовање њене рођене сестре Марине Ћосовић на функцију директорке Центра за социјални рад "Рогатица" , на сједници СО Рогатица одржаној 28. априла 2017. године.

На претходној сједници СО Рогатица, одржаној 04. априла, одборници су одбили извјештаје директорима свих јавних предузећа и установа чији је оснивач Општина Рогатица, и тиме започели елиминацију свог функционерског кадра у Рогатици који не припада владајућој коалицији. Образложења су била политички конотирана и неувјерљива. На сједници 28. априла директори су смјењени, укључујући и директора Дома здравља "Рогатица" др Његоша Трипковића, иако је здравствена установа на чијем је челу била једна од свега 7 у здравственом систему РС које послују позитивно, а др Трипковић је, крајем прошле године, само пар мјесеци прије разрјешења, добио Повељу за изузетну организацију примарне здравствене заштите од стране Коморе доктора медицине Републике Српске.

Након што се директорка Народне библиотеке "Рогатица" Анђелка Ђерић успротивила покушају смјене, појаснивши одборницима да по новим законским рјешењима општинска Скупштина не усваја извештај, не поставља и не разрјешава дужности директора, него је све то у надлежности републичких органа власти, Народној библиотеци "Рогатица "ускраћено је финасирање материјалних трошкова из буџета општине Рогатица. Начелник Јагодић образложио је ово чињеницом да га директорка "не поштује". У међувремену су библиотеци искључени телефони и интернет, а уколико Јагодић настави да им незаконито ускраћује средства за материјално-техничке трошкове пријети им и искључење електричне струје. Највишим општинским функцијама тргује се као на пијаци

Према информацијама  одборника из реда опозиције СО Рогатица управо именовање Јелене Караџић на функцију замјенице начелника општине био је услов да одборница Винка Пушоња уђе у тијесну скупштинску већину СО Рогатица предвођену СНСД-ом, коју је СНСД-ов начелник општине Рогатица Милорад Јагодић једва окупио дијелећи највеће општинске функције "за руку" у Скупштини.

Поред функције другог човјека извршне власти Рогатице за Пушоњкину снају начелник Јагодић је предсједнику ОО ПДП-а Ђоку Раздољцу дао функцију првог човјека законодавне општинске власти, предсједника СО, а радикалима функцију директора "Центра за културу и спорт Раденко Мишевић". Пошто ПДП у СО Рогатица има више руку, за руку одборника Александра Рајака, Јагодић је дао још и функцију в.д. начелника Одјељена за инспекцијске послове и послове комуналне полиције Рајаковом млађем брату, Срђану. Да фијаско буде потпун све ове пијачарске трговине функцијама реализоване су супротно закону.

Кренимо редом. Ђоко Раздољац, као предсједник ОО ПДП, потписао је споразум о скупштинској већини са СДС-ом, а затим га је прекршио и ушао у већину са СНСД-ом. Но, то и није тако страшно у односу на оно што се даље дешавало. Раздољац је, као начелник Одјељена за инспекцијске послове и послове комуналне полиције, наступао истовремено и као одборник СО, и тиме поново прекршио закон. Раздољац је прво, као одборник, дигао руку за своје именовање, и изабран је за предсједника СО Рогатица. Преузео је предсједавање општинском Скупштином, изјашњавао се као одборник и гласао, а тек у једној од наредних тачака дневног реда сједнице Скупштина га је разрјешила дужности начелника Одјељена за инспекцијске послове и послове комуналне полиције. Тиме је Раздољац био у "дебелом" сукобу интереса. Поступак пред Републичком комисијом за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске је у току, и ако дају мишљење да јесте био у сукобу интереса и ова висока општинска функција ће бити незаконито вршена пола године. За сада.

Незаконито именовање брата одборника Александра Рајака, Срђана Рајака за в.д. начелника Одјељена за инспекцијске послове и послове комуналне полиције већ су установили надлежни органи и наложили његово разрјешење. Наиме, управна инспекција констатовала је да овај в.д. начелника Одјељења не испуњава законске услове за руководно радно мјесто и наложила Скупштини да га разрјеши. Том приликом исто је наложено и за в.д. начелника Одјељења за финасије Драгана Лелека.

Но, након разрјешења ових "страначких ухљеба" са позиција в.д. начелничка одељења, начелник Рогатице Милорад Јагодић није их оставио на цједилу. Поново је прекршио закон и донио Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста у Општинској управи Рогатица ( "Службени гласник Општине Рогатица" број 3/17) којим је противзаконито обезбједио радна мјеста за ову двојицу и још неке од страначких активиста СНСД-а и партија чије руке су му непоходне у Скупштини.

У том Правилнику Јагодић им је уводио нова радна места, а "половио" сва радна места на којима су запослени чланови СДС у Општинској управи Рогатица. Напримјер, радно мјесто "послови цивилне заштите и мјесних заједница раздвојени су на" послове цивилне заштите" и "послове цивилне заштите и мјесних заједница ". Даље је, без расписивања јавног или интерног конкурса за премјештај запослених, што је обавеза по закону, једноставно подјелио рјешења о распоређивању извршилаца на радна мјеста у Општинској управи. Поједине извршиоце са вишедеценијским радним искуством и најбољим професионалним референцама помјерио је на маргинална радна мјеста, а на њихова радна мјеста дао рјешења чак људима који нису били ни запослени у Општинској управи и који немају апсолутно никаквог радног искуства у струци, као што је случај са позицијом службеника за односе с јавношћу.

Пошто је и потпуном правном лаику више него јасно да је овај Правилник донесен супротно Закону о јавној управи, којим је предвиђено смањење а не повећање броја запослених у општинским администрацијама у РС, начелник Јагодић намјерава да ускоро донесе нови Правилник о унутрашњој организацији и ситематизацији усклађен са законом. Ако ништа друго а оно на то ће га приморати надлежни органи. Тим правилником Јагодић, који има дискреционо право да доноси овај документ без усвајања на Скупштини, укинуће сва радна места извршиоцима из других странака, посебно из СДС, којима је претходним Правилником смањио обим послова.
Напримјер: послове цивине заштите и мјесних заједница раније је обављао један извршилац. По овом Правилнику, који је донесен супротно закону, ранији извршилац ради "послове цивилне заштите и мјесних заједница" а службенику из СДС-а додјељени су само "послови цивилне заштите". Трећим правилником, кога намјерава ускоро усвојити и ускладити га са законом, одредиће да је овај други "технолошки вишак" и уручиће му рјешење о престанку радног односа. Исто ово урађено је на свим радним мјестима на којима су извршиоци чланови СДС-а. Тиме ће Милорад Јагодић у Рогатици заокружити "политичко чишћење" Општинске управе Рогатица од свих који нису чланови СНСД-а или партија које га подржавају.

У међувремену начелник општине Рогатица врши ужасну политичку дискриминацију и мобинг над свим засполеним у Општинској управи који не припадају његовој политичкој опцији. Ма на којем радном мјесту да су запослени и ма колико постоји објективна потреба да се њихово знање и рад корсите на добробит свих грађана Рогатице, начелник Јагодић, једноставно, одбија било какву комуникацију са њима. Одбија и да им даје било какве радне задатке, а онда њихов рад оцјењује најгорим оцјенама, припремајући предуслове за њихово отпуштање. Иде се чак дотле да, рецимо, возач претходног начелника за пола године Јагодићевог мандата није имао нити једну једину вожњу. Сво то вријеме службена возила Општине Рогатица возе (нпр.) домари, без положеног стручног испита за послове возача.

Задржаћемо се још мало на највишим општинским функционерима именованим на незаконит или на законски сумњив начин. Већ је речено да је замјеница начелника именована на незаконит начин, а да надлежни још утврђују законитост именовања предсједника СО. Пошто је због двије руке у Скупштини ово мјесто морао да уступи предсједнику ОО ПДП Ђоки Раздољцу начелник Јагодић остао је дужан високо функционерско мјесто вјерном сараднику из предизборне кампање Нинославу Прелићу, несвршеном, вјечитом студенту права. Обезбиједио му га је на незаконит начин. Једноставно је мобилисао скупштинске "дизаче руку" да измјене Статут СО Рогатица и уведу ново радно место, потпредсједник СО. Пошто измјени статута није претходила законска процедура јавне расправе, нити је законски могуће доносити измјене акта који је у пречишћеном тексту, управна инспекција констатовала је да је, "са формалног аспекта акт незаконит". И ... и ником ништа!

Да покушамо резимирати (не)законитост именовања само највиших функционера Општине. Функције су поредане градацијом, по важности:
 
1. Начелник општине Милорад Јагодић
Рјешењем републичког инспектора рада број 24 100 / 173-130-7 / 14, дана 2015/05/05. године наложено је руководству ЈП "Шуме Српске" да пензионишу директора Ш.Г. "Сјемећ" Милорада Јагодића због навршених 65 година живота и 43 године радног стажа. Милорад Јагодић одбио је да се повинује органима и законима РС. Издејствовао је уговор "менаџер-директор" и 1,5 годину незаконито је располагао великим финансијским средствима овог предузећа. Искористио их је за противзаконито утицање на бираче и добијање функције начелника општине. Навику да игнорише законе наставио је и на функцији начелника општине Рогатице, те је генератор незаконитог рада и политичке дискриминације грађана.

2. Замјеница начелника Јелена Караџић
Незаконито је именована на ову функцију, утврдила је то Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске, на сједници одржаној 2017/05/20. године, Рјешењем број 02-1294-C-2/16/17-6,O.S. Са позиције незаконито именоване замјенице начелника својој сестри издејствовала је именовање за дирекора Центра за социјални рад.

3. Предсједник Скупштине Општине Рогатица Ђоко Раздољац
По мишљењу правника незаконито је именован на ову функцију, очекује се да то потврди и Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске. Пријава Комисији предата је још у децембру мјесецу 2016. године.

4. Потпредсједник Скупштине Општине Рогатица Нинослав Прелић
Именован је на основу "незаконитог акта (са формалног аспекта)" потврдио је управни инспектор и Министарсво управе и локалне самоуправе Републике Српске својим актом број 10.3-059-756 / 17 од 4. априла. Нико од надлежних ништа није предузео даље по овом питању!

5. Општина Рогатица има 6 одјељења
В.Д. начелници одјељења Срђан Рајак и Драган Лелек, на тражење управног инспектора, разрјешени су ових дужности. Још 2 начелника (од укупно 6) одјељења именована су незаконито. Начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности Деливоје Ђерић именован је на ову функцију само 17 дана прије него је напунио 65 година старости када, по сили закона, мора ићи у пензију. По слову закона он је пензионер и сваки његов радни дан преко навршених 65 година живота је незаконит. В.Д. начелница Одјељења за инспекцијске послове и послове комуналне полиције Жељка Којић незаконито је именована на ову функцију, јер не испуњава услове о радном искуству које тражи закон. Са овим је упозната управна инспекција и очекује се предузимање мјера и радњи из њихове надлежности.

Паре из буџета само онима са црвеном књижицом

Приликом додјеле грант-средстава за пројекте невладином сектору из буџета општине начелник Јагодић је ускратио досадашњих 60.000 КМ чак и Борачкој организацији, и додјелио им само 15.000 КМ. Борачка организација остала је без ових средстава која је ранијих година користила, по достављеним пројектима, за изградњу спомен-обиљежја на мјестима страдања у протеклом рату или запошљавање дјеце погинулих бораца. Процјена је да је начелник Јагодић ово урадио зато што није, још увијек, успио инсталирати СНСД-ове кадрове у ову невладину организацију. Грађани Рогатице напросто су згрожени информацијом која се данима препричава. Јагодић је, недавно, дјетету погинулог борца које га је питало за неисплаћених 7 плата из ових средстава, одговорио да "нема ни он ни оца ни мајке па живи" и да ће "плате добити тек кад се учлани у СНСД".

 За потребе борачких популација нема новца, али зато за Спортско рекреативно удружење "Викторија", како гласи љепши назив за приватни плесни клуб у власништву чланице СНСД Иване Николић Перишић, иначе службенице Општинске управе Рогатица, новца има и то два пута по 2.000 КМ: први пут за пројекат "Омладински дани спорта и рекреације", а онда и за "Здрава жена за здраву породицу". Начелника Јагодића да одобри ова средства чланици СНСД-а није спријечило ни то што је она запослена у Општинској управи и што је на овај начин "дебело" прекршен закон.

Јагодић је био "широке руке" и према Удружењу жена "Сноп" из Гучева па је кандидату са одборничке листе СНСД-а на општинским изборима 2016. године Слађани Ујић из буџета општине Рогатица додијелио 3.000 КМ за пројекат "Од изазова до развојне шансе".

Савјету младих Рогатица, који је пресликана организација Младих СНСД Рогатица, и који се углавном бави хаковањем фејсбук профила онима који лајкују било шта што није по вољи Милорада Јагодића и монтажом увредљивих видео-материјала о опозиционим личностима, дао је 3.000 КМ за "Едукативну радионицу писања бизнис плана".

Парама из буџета начелник Јагодић противзаконито је платио и клима-уређаје за зграду општине, јер их је купио од ДОО "" Електроком ", привредног лица у власништву мужа и свекра начелнице Одјељена за општу управу Општине Рогатица Андријане Нешковић.

А већ у рогатичке легенде је отишла прича како је начелник општине Рогатица Милорад Јагодић за крсну славу СРС "Српски у сигурне руке" Три јерарха умјесто уобичајене кутије цигарета "на чашу" ставио 850 КМ грађана Рогатице са општинског буџета. Да будемо до краја тачни: паре није ставио баш на чашу него их је пребацио на приватни рачун физичког лица Велибора Ђурића, предсједника ОО СРС "Српски у сигурне руке" Рогатица, поводом крсне славе странке.Просто невјероватна незаконитост!

Студентске стипендије, за које сваке године општина Рогатица издваја око 100.000 КМ, подјељене су искључиво студентима-члановима СНСД и коалиционих партија. Због тога што су чланови СНСД-а, студенти-поновци добили су стипендије, а одбијена су дјеца са најбољим просјеком оцјена чији су родитељи чланови СДС, чак и они изнад 9, већ је упућена и тужба Окружном суду Источно Сарајево.

Муке за републичке органе

Јагодићев једнопартијски стил размишљана, понашања, управно-правног одлучивања и рјешавања, рјечју: владања, прогон и политичка дискриминација неистомишљеника, права су мука, али и изазов за републичке органе власти. Министарство управе и локалне самоуправе упознато је са свим наведеним законитостима. И не само Министарство него и остали надлежни органи. Они се, углавном, понашају у складу са законом, с тим што је и њихово реаговање тромо, неодлучно, и пречесто тек пуко отаљавање посла.

Тако је Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске пријаву сукоба интереса одборнице Винке Пушоња и предсједника СО Рогатица Ђоке Раздољца примила још у децембру месецу прошле године. Требало им је скоро пуних 5 мјесеци да: узму изјашњавање од ово двоје, остваре увид у записник са сједнице, и кажу: по члану том-и-том јесу у сукобу интереса. Или нису. За Винку Пушоња то су урадили за скоро пуних 5 месеци, а за Ђока Раздољца још нису, требаће им више од пола године за овај посао.

Министарство управе и локалне самоуправе веома је тромо у одговарању на новинарске захтјеве за приступ информацијама, и често одговарају знатно након истека законског рока. Понекад тек уз посредовање Омбудсмена-заштитника људских права. Управна инспекција чак у потпуности одбија комуникацију са јавношћу, и поступајуће инспекторе немогуће је контактирати било како, па чак ни позивом на званичне, фиксне, службене телефоне. Мада знамо да ни њима није лако. Управни инспектор са сједиштем у Источном Сарајеву у надлежности има општине Пале, Соколац, Рогатица, Рудо, Устипрача, Трново, Лукавица, Источна Илиџа, Источни Стари Град, Вишеград и Чајниче. Доста је то посла за једног човјека. А, судећи по томе да начелник општине Милорад Јагодић ни најмање не показује намјеру да одустане од политичке дискриминације грађана Рогатице и незаконитог понашања, управни инспектор комотно би, свакога јутра, могао да долази на посао право у Општину Рогатица. И питање је дали би и то било довољно да се власт у Рогатици коначно почне законито понашати.

Но, са становишта обичног грађанина Рогатице, једно кључно питање остаје без одговора: Хоће ли и и ко ће одговарати због незаконитог трошења њихових пара? Кад? Коме? Ко је крив што је Јелена Караџић пола године примала другу највећу плату у Рогатици у износу цца. 3.000 КМ мјесечно и хоће ли та средства бити икад враћена поново у буџет Општине? Хоће ли и наредни "надлежни орган" поново пола године "утврђивати чињенице и предузимати мјере и радње из своје надлежности" а Караџићева и Раздољац незаконито и у наредном времену бити други и трећи човјек општине Рогатица ???

Анкета

Тестирање анкете на сајту Српске демократске странке?

Create Account



Log In Your Account