Професорка српског језика Анђелка Ђерић, у више мадата директорка Народне библиотеке „Рогатица“, испраћена је у заслужену пензију од стране редовних читалаца и посјетилаца догађаја које је ова установа годинама организовала, библиотекара и пријатеља. Општинска власт Рогатице великог прегаоца за подизање нивоа културе невелике општине пуних 40 година испратила је, умјесто јубиларном наградом, сатом са посветом, захвалницом, или сличним знаком пажње и признања, искључивањем струје, телефона и интернета, те недоласком ниједног општинског званичника на њен испраћај у пензију. Скандалом какав у Рогатици не памте ни најстарији грађани, први људи општинске власти послали су јасну поруку да игноришу било кога ко нема чланску книжицу СНСД-а, без обзира колико он био предан своме послу и успјешан у њему.
А да Ђерићева јесте била изузетно успјешна свједоче и 76 плаката са 116 промоција књига, обиљежавања значајних датума, пјесничких вечери, омажа књижевницима, те разних других јавних манифестација које је библотека организовала само за посљедње четири године. „Ограничен простор спријечио нас је да вам представимо плакате са свих тих догађаја. Сваке године већ почетком јесени завршавали смо све обавезе из програма рада, а онда смо преостале мјесеце радили на задовољство грађана Рогатице и у корист подизања нивоа културе у локалној заједници“ казала је одлазећа директорка.
Професорка Анђелка Ђерић је учествовала у послијератној обнови објекта, а онда и у обнављању сиромашног књижног фонда и поновном оживљавању библиотеке. Годинама је организовала разне акције на прикупљању књига од читалаца, у које је веома успјешно укључивала и све странце-појединце и организације присутне у Рогатици, да би фонд библиотеке од неколико хиљада књига подигла на преко 35.000 наслова, на чему Рогатици могу позавидјети и библиотеке много већих општина, па чак и неких градова. Годинама је редовно аплицирала на све конкурсе из ове области, захваљујући чему је у рату девастирани објекат успјела претворити у угодно мјесто за боравак љубитеља књиге, са централним гријањем и свим савременим пратећим садржајима.
У немилост актуелне општинске власти Ђерићева је доспјела само зато јер је члан СДС и не жели да то крије нити да негира, напротив, она се тиме поноси. Током политичке чистке директора свих установа и предузећа у Рогатици који нису у СНСД-у, у априлу мјесецу ове године, након што је једва успјела одборницима скупштинске већине објаснити како они нису надлежни за именовање и разрјешавање директора библиотека него Министарство, професорки и установи на чијем је челу општинска власт свети се на све могуће и немогуће начине. С обзиром на чињеницу да запослени библиотекари плате примају са републичког буџета, а материјално-финансијске трошкове рада сноси општина, истог тренутка „заврнути су сви вентили“ према библиотеци. „Иако у буџету општине постоје планирана средства у износу од 14.000 КМ искључиво за ове намјене све дознаке општине према библиотеци су заустављене. Услиједио је прекид интернета, па тужба „мтела“ због неизмирених обавеза. Искључен нам је и телефон, а тужили су нас и сви остали добављачи јер нам је Општина незаконито ускратила припадајућа финансијаска средства. Средином љета раздвојили су нам напајање струјом од Центра за културу и било ми је потпуно јасно да су то припреме за искључење струје“ прича професорка који је цио радни вијек посветила учењу ђака и развијању љубави према књижевности грађана Рогатице. „На дан кад су обављани разговори у Министарству просвјете и културе са кандидатима за директоре нама је искључена струја, као јасна порука шта нас чека уколико не прође кандидат СНСД-а коме је начелник општине Милорад Јагодић обезбиједио чак и гориво за одлазак у Бањалуку“ прича нам директорка додајући да је упркос свему томе до посљедњег дана успјевала да обезбиједи нормалне услове за рад библиотеке „Имамо мобилне телефоне, то искључење нам није тешко пало. За интернет смо успјели да се „снађемо“. Чак и кад су нам искључили струју наставили смо нормално да радимо. Наши читаоци нису ништа од тих проблема осјетили, јер се наша активност углавном одвија током дана. А све и да није тако била сам спремна да рад организујем уз свјетлост свијеће, или петролејке“ каже Анђелка Ђерић.
Покушали смо да дођемо и до мишљења општинских званичника о условима рада библиотеке посљедњих мјесеци и начину на који је дугогодишња директорка испраћена у пензију, добили смо више него јасан одговор: „Наше поруке су јасне, само будала их не разумије“!