12.08.2019 13:54
Због чега Министарство здравља не жели испитати да ли испоручена опрема  у болници у Источном Сарајеву одговара оној која је наведена у тендеру, упитао је данас Слободан Станић, члан Социјално-економског савјета СДС.
 
Станић је рекао да Министарство немуштим демантијима не може промијенити чињенично стање да је значајан дио опреме која је предвиђена у тендерској документацији за болницу “Србија” замијењен далеко неквалитетнијом и јефтинијом, а да је укупна цијена од 54 милона КМ остала иста.
 
Да би прикрили стварно стање из Министарства се, наводи Станић, служе јефтиним триковима и фотографијама којима су на крају демантовали сами себе.
 
„Тако су у намјери да демантују  моје тврдње да је умјесто савременог гинеколошког стола са колкоскопом испоручен далеко јефтинији уређај из Министарства послали фотографију на којој је поред тог уређаја стављен апарат за ултразвук, како би изгледало да он има екран и додатне уређаје“, казао је Станић, додајући да у односу на предвиђени, добијени уређај, између осталог, нема интегрисаним софтвер, екран, ХД камеру високе резолуције, могућности снимања, биљежење и упоређивања налаза.
 
Станић је појаснио да је болница у Источном Сарајеву грађена по систему кључ у руку гдје је тендером јасно дефинисано која опрема је предвиђена за опремање болнице.
 
„Министарство здравља је као уговорни орган морал обезбиједити да све из предвиђене документације уђе у уговор и извршити контролу да ли је сва опрема наведена у уговору испоручена“, казао је Станић.
 
Он је новинарима презенотовао још један примјер из којег се види да је умјесто квалитетне опреме предвиђене тендером, испоручена јефтинија опрема, а да разлика у цијени није умањена од укупне цифре коштања болнице.
 
„Умјесто предвиђене три електохируршке платформе њемачког произвођача, које појединачно коштају 48.500 КМ, испоручени су турски уређаји чија се цијена креће од 12 до 15 хиљада. Само у овом случају је требало умањити цијену од укупних послова за сто хиљада КМ јер није испоручено оно што је наведено у тендеру“, прецизирао је Станић.


Додатни проблему у случају овог апарата, према Станићевим ријечима, је и чињеница да у БиХ нема сервиса за његову поправку.
 
„Због тога што се не води рачуна о могућности поправке и сервисирања имамо ситуацију да маса неисправних уређаја лежи у нашим здравственим установама“, упозорио је Станић.
 
Он је исткао да и само мијењање ставки у тендеру представља кршење Закона о јавним набавкама.
 
„Документацију за тендер изградње и опремања болници у Источном Сарајеву је преузело деветнаест фирми, а само се један понуђач јавио на учешће у тендеру. Да су остали знали да се могу мијењати ставке у самом тендеру сигурно би се пријавило више понуђача“, казао је Станић. 

Анкета

Тестирање анкете на сајту Српске демократске странке?

Create Account



Log In Your Account