05.09.2019 13:17
Крајње вријеме је да ресорно министарство озбиљно схвати стање у здравству и подузме мјере које је само себи зацртало, казао је данас Слободан Станић, члан Ресора за здравство у Социјално-економском савјету СДС.
 
Он је рекао да је претекло 180 дана од усвајања „Акционог плану за осигурање одрживости здравственог система Републике Српске“ и да главни показатељи говоре да се умјесто најављеног побољшања стање у здравству погоршало.
 
Станић је упозорио да четири битне групе индикатора, које би према Акционом плану требале да упозоравати да нешто није уреду, дају забрињавајуће резултате.
 
„Кључни индикатори су у црвеном. Умјесто смањења обавеза имамо њихово повећање. Ниво ликвидности је смањен иако је било предвиђено супротно, а позитивних помака нема ни у престале двије битне групе показатеља“, наводи Станић.
 
Недостатак овог акционог плана, према Станићевом мишљењу, је и што не садржи број запослених, као ни остале статистичке податке које би један овакав план морао имати.
 
Он каже да се није понуђено ни рјешење за све неповољнију структуру запослених у здравству.
 
„Здравство Српске 2013. године је  имало 12. 350 запослених, а тај број је до краја 2018. порастао на 16. 060. Значи у здравству је број запослених порастао за 2.710, а број љекара је остао идентичан претходном, док је број сестара отприлике на истом броју. У суштини нема ко да ради са пацијентима расте само администрација“, категоричан је Станић.
 
Наводи да је шездесет одсто мјера у овом акционом плану непроводиво, док од преосталих четрдесет одсто мијера ефекат може дати само двадесет пет одсто.
 
Истиче да и поред тога што је значајан дио мјера имао јасан рок да требају бити поведене у протеклим мјесецима, до тога није дошло и да је очигледно да ту постоји застој.
 
Станић је упозорио да мјере у Акционом плану не дају одговор на  важна питања као што су реформе Министарства здравља, нити се у њему спомиње реформа Фонда здравственог осигурања, а не говори се о помијерању износа плате здравственим радницима.
 
„Ми из СДС кажемо да је потребно тренутно дићи плату радницима за 20 одсто, а да је потребно урадити иновативне начине плаћања здравствених радника гдје би имали фиктивни и варијабилни дио плате који би зависио о учинку и резултатима рада“, казао је Станић, додајући да би се на тај начин смањило вријеме чекања за пацијенте.

Анкета

Тестирање анкете на сајту Српске демократске странке?

Create Account



Log In Your Account