17.06.2023 10:40
На данашњој прес конференцији СДС Требиње обратили су се Милица Радовановић, предсједница Градског одбора СДС Требиње и Илија Мастиловић, одборник у Скупштини Града Требиња. Највише ријечи било је о актуелним поскупљењима која су погодила све грађане, па чак и оне са височијим мјесечним примањима.

"Сигурна сам да сте примјетили знатно већи рачун за потрошњу воде. Од марта мјесеца ове године фиксни и варијабилни дио цијене воде за домаћинства, који је до тада износио укупно 4,18 КМ, а сада износи 8,18 КМ. Тачније, онај ко је прије поскупљења потрошио 10 000 литара воде платио би 14,80 КМ, а сада треба платити 21,14 КМ", рекла је Радовановићева.

Она је рекла и да је одвоз комуналног отпада је од јануарског рачуна поскупио са 0,11 КМ на 0,13 КМ по метру квадратном без ПДВ-а. "Оправдање за ово поскупљење је тада било да би се повећале плате запосленима, што до данас није урађено", додала је.

Милица је такође упозорила и на пристизање рјешења за порез на имовину, који су претходних година испостављани грађанима крајем марта или почетком априла мјесеца.

"Зашто надлежни касне са уручивањем пореских рјешења Вјероватно зато што знају да ће грађани бити огорчени због огромне разлике у износу пореза за ову у односу на претходне године. Крајем прошле године Скупштина Града усвојила је пореску стопу опорезивања за непокретности у износу од 0,18 за 2023. годину. У претходних неколико година ова стопа је била 0,10. Значи повећање по овом основу је 80 %! Износ овог пореза зависи осим пореске стопе и од вриједности непокретности, која је за 2023. годину повећана за чак 30%. Дакле, ако сте прошле године платили овај порез 100 КМ, ове године платићете 234 КМ", рекла је Радовановићева.

Милица истиче да епитет „Град туризма“ Требињце већ много кошта, обзиром да већ имамо најскупљу пијацу у Републици Српској, најскупље „Платане“ као симбол Требиња, а наравно као врхунац и убједљиво најскупљи паркинг у цијелој Републици, па и у региону. О потпуном нескладу ових цијена са платама је, како она наводи, сувишно и говорити.

"Посебно  ћемо се осврнути управо на паркинг. Наиме, у свим великим градовима РС - Бањалука, Сарајево, Мостар, Бијељина, цијена паркинга у првој зони не прелази 2 КМ. Само Требињци имају „привилегију“ плаћати исти тај сат времена по цијени од 3 КМ. Али градској управи изгледа ни то није било довољно, па су одлучили додатно повећати ове вртоглаве цијене", рекла је она.

"Оно што је посебно дискутабилно јесте што се непосредно пред одржавање саме Скупштине десила допуна дневног реда по хитном поступку, а тиче се управо поскупљења паркинга. Практично, већина цијена, сем ове за сат времена у 1. зони су кориговане за 50 %, а неке и до 100 %", закључила је Радовановићева.

Одборник Српске демократске странке, Илија Мастиловић је имао приједлог да се одгоди доношење ове одлуке за неку наредну сједницу Скупштине, како би се могло дискутовати на ову тему и евентуално ове цијене прилагодити на начин да су прихватљивије грађанима, међутим приједлог је у старту одбачен. О евентуалном приједлогу да се направи једна цијена паркинга за грађане Требиња, а друга за туристе, тек није било говора на посљедњој сједници Скупштине Града.

Он је на прес конференцији рекао да одборници скупштинске већине служе само да притисну тастер "за" и да највећи дио њих и не зна о каквим одлукама се ради.

"Притиснути тастер „ЗА“, а без да знају апсолутно о чему се ради у већини докумената, је крајње неодговорно према грађанима Требиња. Нисте бирани да сједите у скупштинским клупама како бисте безрезервно подржали све што предложи градска управа, па и на штету грађана. Бећина  њих и не прочита материјале за сједницу Скупштине", рекао је Мастиловић.

Он додаје да се важне одлуке и извјештаји усвајају иaко нису прецизни и иако не садрже све податке, а као примјере је навео Извјештај о имплементацији плана стратегије развоја града за 2022. годину, те Извјештај о реализацији плана утрошка средстава од концесионих накнада за 2022. Како наводи Мастиловић, на велики број одборничких питања никада није добио одговор, што баца сумњу на транспарентност рада градске управе Требиње.

"Обзиром да на више питања нисам добио одговор, упозоравао сам на константно кршење Пословника о раду Скупштине, али без успјеха. Сматрам са рад градске управе треба бити транспарентан, како ни грађани били обавјештени гдје се и како троши њихов новац", закључује Мастиловић.

Анкета

Тестирање анкете на сајту Српске демократске странке?

Create Account



Log In Your Account