Пред народним послницима је један буџет са неизвјесним приходима, приходима који су умагли, али зато врло извјесним и сигурним расходима. Буџет Републике Српске за 2024. годину је у функцији пензионог система и мора да га oдржава. У програму економских реформи први пут је најављено увођење јавних здравствених установа у трезорски систем пословања. Ово дугорочно значи да ће пензиони и здравствени систем постати неодрживи и буџет Републике Српске ће бити у функцији одржавања ова два система, истакла је данас др Мирјана Орашанин, посланик СДС у Народној скупштини Републике Српске на прес конференцију у Бањалуци.
„Када посматрамо структуру прихода, можемо доста закључити о самом пословању привреде Републике Српске. Највеће повећање буџета очекује се од пореских прихода и то првенствено од прихода од индиректних пореза. Када говоримо о приходима од индиректних пореза, они су заиста врло неизвјесни јер зависе од крајње потрошње, која опет зависи од много фактора. Дакле, буџет највише очекује од иниректних пореза, односно од крајње потрошње грађана и од доприноса, дакле, од послодаваца и од плата радника“, образложила је Орашанин.
Када говоримо о доприносима, каже она, ни у једном документу нисмо могли прочитати коју најнижу плату су из Владе узели у обзир иако се о овом питању највише говори у јавности у последње вријеме.
„Која је то најнижа плата? Нигдје, апсолутно нигдје не стоји. Да говоримо о повећању броја запослених, то је заиста врло нереално, јер ако видимо и програм економских реформи, а такође и извјештаји Европске комисије као једини извијестан параметар наводи се одлазак радне снаге из Босне и Херцеговине. И то младе, радно способне снаге“, поручила је посланик СДС-а.
Она је нагласила да је Влада Републике Српске у програму економских реформи за 2024-2026 упозорила на пензиони систем као велики фискални ризик.
„И здравствени сектор постаје фискални ризик. Јавне здравствене установе су велики дужници пореза и доприноса, а знамо да су то милионски дугови које је Влада тренутно замрзла. Дакле, питање је како ће се ријешити тај дуг? У здравственом систему одавно ништа не функционише, а јавне здравствене установе су велики терет и огромни извор фискалног ризика. Дакле, пензиони систем и здравствени систем, средњорочно гледано могу бити одрживи на овакав начин, али дугорочно гледано апсолутно ће постати неодрживи и буџет Републике Српске ће бити у функцији одржавања ова два система“, закључила је Орашанин.