Нико не зна боље располагати природним ресурсима од домаћина, локалне заједнице на чијој територији се налазе и неправедно је да локалне заједнице добијају мрвице од експлоатације природних богатстава, рекао је Милан Миличевић, предсједник Српске демократске странке.
Он каже да према тренутним прописима локалну заједницу нико не пита како се користи хидро потенцијал, на који начин се експлоатишу рудна богатства, како и ко експлоатише шљунак.
Додаје да то важи и за геолошка истраживања и концесије.
Миличевић наводи да се од локалних заједница много више узима него што им се врати.
„Општини Теслић се приликом коришћења шумских богатстава са њене територије врати свега 10 одсто од вриједности посјеченог дрвета. Локалне заједнице нико не пита чак ни за мишљење, а камоли за сагласност за расподјелу дрвних сортимената, као што их не пита да ли ће се експлоатисати шљунак, на којим локацијама и у којој количини. Иста ствар је када је у питању експлоатација рудних богатстава“, појашњава Миличевић.
Он тврди да је приликом коришћења природних богатстава присутан монопол и да је све централизовано на врху државе како би се могло манипулисати оствареним приходима.
„Знам да од концесија општина Теслић добија мрвице. И онда кажу ми смо општини тој и тој дали за неки пројекат и сада треба неко да буде захвалан. Много су више узели од онога што су вратили. Изузетак су локане заједнице у којима је на челу СНСД, које су из Компензационог фонда, Фонда солидарности и средстава за јавне инвестиције добијале милионе, док су остале локалне заједнице добијале десетине хиљада марака“, тврди Миличевић.
Коментаришући нацрт Закона о геолошким истраживањима који ће се наћи пред посланицима у Народној скупштини Републике Српске, Миличевић је рекао да је он неприхватљив.
„Није случајно то што је неко избацио из важећег закона документ који се зове сагласност локалне заједнице за геолошка истраживања“, напомиње Миличевић.
Он је става да приликом одлучивања о експлоатацији рудних богатстава крајње мишљење мора дати становништво локалне заједнице које се о томе треба изјаснити путем референдума.
Миличевић је указао и на проблем градње мини хидроцентрала.
„Оне су огроман проблем за већину општина у којима су изграђене. Локалну заједницу ни по том питању нико не пита. Људи који их граде од тога имају огромну корист, а локална заједница има нарушавање екосистема. Иако то није дозвољено у цијев се преусмјери цијела рјечица или поток и онда имате велике проблеме“, каже Миличевић