Делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Желимир Нешковић позвао је данас одговорне у Фонду здравственог осигурања да под хитно омогуће несметано кориштење интегрисаног информационог система ИЗИС у здравственим установама у Републици Српској.
“Невјероватно је да дуже од 24 часа систем ИЗИС није доступан. Ово је, на жалост, показатељ у каквом је стању комплетан здравствени систем. Грађани Републике Српске платили су својим новцем тај прескупи систем, чак 26 милиона марака, а имали смо од тренутка када је уведен неколико озбиљних проблема и падова комплетног система”, казао је Нешковић.
Он је поручио да је на тај начин доведено у питање основно људско право становника Републике Српске, а то је право на лијечење.
“Упозоравали смо годинама да је владајућа олигархија у Републици Српској отуђила све од овог народа, уговарајући при томе прескупе пословне аранжмане преко својих рођачко-пријатељско-тајкунских линија, а који при томе не раде квалитетно. Систем ИЗИС показује како једно рјешење које би требало да буде практично, у ствари постаје бескорисно”, поручио је Нешковић.
Oн каже да су грађане данима из Фонда здравственог осигурања засипали саопштењима и информацијама како ће од 1. јануара здравствена заштита бити омогућена само лицима са електронском књижицом.
“Умјесто тога, као новогодишња честитка из Фонда нам стижу немуште информације о неким нападима на тај систем. Како је могуће да систем који је плаћен прескупих 26 милиона има тако лошу заштиту? И шта сада раде у Фонду здравственог осигурања? Шаљу саопштења у здравствене установе у којима позивају љекаре да ручно пишу упутнице, рецепте и остало, а у протеклом периоду вршили су константне притиске на запослене у здравству, који се могао граничити и са тортуром, да би се што прије имплементирао систем”, поручио је СДС-ов делегат у Дому народа БиХ.
Нешковић истиче да данашње саопштењу о враћању на папирнати начин администрације у здравству представља праву капитулацију и побједу неодговорних људи који воде здравство.
“Да ли је то дигитализација у коју сте нас годинама убијеђивали, док сте заједно са својим пријатељима договарали прескупе, а лоше урађене послове, са јасним циљем да увучете руку у џепове свих грађана? Ко ће одговорати за ситуацију у здравству. Подсјећам, ово није први пут да пада наведени систем. Имамо ли одговорне за то што ће грађани опет да испаштају”, упитао је Нешковић.
У Фонду нас убијеђују, каже он, да је ријеч о хакерском нападу.
“Ко је одговоран што је лоше обезбијеђен комплетан систем, гдје се налазе сви лични подаци наших грађана? Дакле, сада имамо јасну могућност да су због вашег нерада и аматерског приступа здравствени картони пацијената у Републици Српској у рукама тих истих хакера и могу постати предмет још већих злоупотреба. Позивам и МУП и Тужилаштво да што прије пронађу одговорне за све ово, али и да истраже улогу у цијелом систему одговорних лица у Фонду, јер ако већ немају осјећај личне одговорности, што ме и као љекара ужасава, требало би да нађемо одговорне за јасне пропусте у раду”, закључио је Нешковић.