14.04.2025 13:17
Члан Предсједништва СДС-а Александра Пандуревић каже да извјештај Правобранилаштва БиХ који ће се сутра наћи пред посланицима говори да је афера ''Вијадукт'' тек предворје финансијског пакла у који улази Република Српска јер је укупна вриједност арбитражних спорова и захтјева преко 2,2 милијарде КМ.
 
''Преко двије милијарде и двјесто милиона КМ износе четири арбитражна поступка и један захтјев за мирно рјешавање спора ( ''Електропривреда Хрватске'' у случају РиТЕ Гацко). Од та четири арбитражна поступка два су окончана (''Виадукт'' и тужба Словеније због РиТЕ Угљевик у Београду), док је трећи у току (арбитража у Вашингтону по тужби Словеније у случају РиТЕ Угљевик), а четврти пред покретањем (''Трусина'')'', наводи Пандуревићева.
 
Ташна-машна фирма, без запослених, додаје она, добила је арбитражни спор тежак 100 милиона КМ плус дневне камате 18.000 КМ.
 
''Пикантерија је да је Влада Републике Српске одбила нагодбу у износу од милион евра. Када се обратимо гуглу, oн нам открије да ''Виадукт'' нема запослених и да су му рачуни често у блокади. Ако пробате гуглати нешто о власницима, поново мистерија. Њихова имена се помињу само у контексту арбитраже. Ни слике ни тона, а очекивало би се да посла имамо са 'крупним рибама'.
 
Занимљиво је да нико из власти у Републици Српској није демантовао да су одбили нагодбу од милион евра, па се поставља логично питање – да ли је нагодба одбијена због већег колача!?'', пита Пандуревићева.
 
Но, судећи према штуром извјештају о раду Правобранилаштва БиХ, пред Републиком Српском и БиХ је још једна идентична арбитража – вјетропарк ''Трусина''. Овај пут ријеч је о 102 милиона евра.
 
''Адвокатска канцеларија ''Барош'', која је иначе заступала и ''Виадукт'', обратила се Савјету министара опоменом пред покретање арбитраже са захтјевом за враћање концесије или исплату 102 милиона евра. О чему се овдје ради?
 
''Кермас енергија'' из Загреба'' је већински власник ''Еол Први'' из Невесиња којем је Влада Републике Српске додијелила 2012. године концесију за изградњу и коришћење вјетропарка Трусина. Пројекат никада није започет јер ''Кермаса енергија'' никада није доставила банкарску гаранцију, правдајући то чињеницом да су у међувремену укинути подстицаји за производњу струје. Како гаранције није било, Влада је 2019. године раскинула уговор о концесији. ''Кермасов'' правни заступник тврди да је гаранција изостала јер је Регулаторна комисија за енергетику РС одбијала њихове захтјеве за подстицај без правног основа'', напомиње Александра Пандуревић.
 
Овај пут Република Српска бије битку са једним од најбогатијих Хрвата Данком Кончаром који стоји иза ''Кермас енергије'' која је основана управо 2012. године. И рачуни ове фирме су често у блокади, нема запослених, а 2023. године затражено је и отварање предстечајног поступка што је суд одбио.
 
''Електрогосподарство Словеније'' покренуло је два арбитражна спора због својих предратних улагања у РиТЕ Угљевик.
 
''Прву арбитражу су добили у Београду, против Републике Српске која Словенцима треба да исплати 372 милиона КМ (245 милиона плус 127 милиона за неиспоручену струју). У извјештају Правобранилаштва БиХ стоји тек једна реченица, а то је да се у Вашингтону води други арбитражни поступак против БиХ у којем Словенци траже 695.175.000 евра!
 
По угледу на Словенце, ''Хрватска електропривреда'' упутила је захтјев за мирно рјешење спора у вези са улагањем у РиТЕ Гацко у којем траже да им се исплати 100 милиона евра с припадајућим каматама!'', набраја Пандуревићева и оцјењује да су ове арбитраже прави разлог за страх за будућност Републике Српске и да највећа опасност долази од оних који 20 година нису били у стању да ријеше ове спорове прије арбитража. 



Друштвене мреже

Create Account



Log In Your Account