Тренутно стање у сточарској производњи је веома алармантно и указује на велики диспаритет цијена између цијене коштања и продајне цијене. Наши произвођачи одустају од производње јер немају економску рачуницу, подстицаји на узгој говеда и друге стоке нису адекватни, тако да на нашем тржишту доминира месо из увоза, истакла је Мирјана Орашанин, чланица Главног одбора СДС.
„Највећи утицај на цијену коштања има скок цијене сточне хране, која је у последњих годину дана повећана за 50% што је аутоматски утицало на повећање цијене коштања за 50%. То је знатно виша цијена у односу на цијену меса из увоза. Месо које се код нас увози је доста ниске цијене, јер се увози месо трећеразредног квалитета које у тим земљама извозницима нико не купује. А наши грађани су приоморани куповати га, искључиво због цијене“, поручила је Орашанин.
Она каже да оваква ситуација траје годинама и уништава домаћу сточарску производњу, која је из године у годину све мањег обима, и наше произвођаче доводи у веома незавидан положај.
„Држава стимулише извоз бикова, највећи произвођачи добијају подстицаје, они откупљују стоку од ситних сточара и то по цијени коштања или са веома малом разликом, а извозе или продају по дупло већим цијенама и још добију подстицај од државе. Примјер: за једног бика од 600 кг сточар може добити максимално 3.000 КМ, што је његова цијена коштања. Од тога 55-60% је чисто месо, без кости. Дакле, 350 кг меса по просјечној цијени од око 17 км износи 6.000 км у продаји“, образложила је чланица Главног одбора СДС.
Она је позвала Владу РС да у условима кризе реагује.
„Потребно је унаприједити домаћу сточарску производњу, подстицајима максимално искористити расположиве капацитете, а за недостајуће количине дати одобрење за увоз. Тиме би упослили домаће произвођаче, а грађани би имали првокласно месо у понуди по прихватљивој цијени. Евентуално, док траје инфлација ограничити маржу и на месо. Није коректно да узгајивач не заради ни 10%, док прерађивач зарађује 100%“, закључила је Орашанин.