''Уставни суд БиХ је давно изашао из сфере права и ушао у сферу политике, доносећи потпуно антиуставне одлуке. Таква је и одлука да укине одредбе Декларације Народне скупштине о враћању пренесених надлежности и закључке у вези Информације о преносу надлежности којом је Уставни суд изашао из својих надлежности, почевши се бавити актима који немају снагу закона. У суштини, увели су забрану слободе мишљења и креирања политичких циљева'', констатовала је Александра Пандуревић, члан ГО СДС.
Она наводи да је тачно да посланици СДС нису гласали за ове акте јер су знали да је ријеч о манипулацији већине која нема за циљ и њихову реализацију него управо рачуна на неуставно понашање Уставног суда БиХ, али и истиче:
''Но, ми ћемо увијек бранити право институција Републике Српске да артикулишу политичке ставове и циљеве. Као легалисти којима је Република Српска на првом мјесту, увијек смо поштовали и поштоваћемо оно што институције усвоје.''
Она тврди да је ово други преседан у којем Уставни суд БиХ одлучује о актима који нису општи, тј. устав ентитета или закон, те да се у идентичним случајевима по апелацијама из Српске проглашавао ненадлежним.
''Подсјетићу вас да је у случају апелације Младена Босића која се односила на методологију обраде података о попису становништва, Уставни суд БиХ рекао да је ненадлежан јер то није закон. И ненадлежним се проглашавао све док није требало оспорити инвестицију Србије у изградњу и коришћење ХЕ ''Бук Бијела'', ''Фоча'' и ''Паунци''. Из политичких, а не правних и уставних разлога, по диктату сарајевских партија, блокирана је велика инвестиција од које је користи могла имати цијела БиХ. Вјерујем да је свима јасно да би исход те апелације био сасвим другачији да је било ријечи о инвестицији неке западне државе'', резимује Пандуревићева.
Она такође негодује што власт у Републици Српској никада није показала способност да капитализује препоруку из Мишљења Европске комисије о захтјеву БиХ за чланство у ЕУ.
''У том Мишљењу ЕК, као четврти приоритет од њих 14, наведено је да БиХ мора ријешити питање реформе Уставног суда БиХ и рјешавање питања страних судија како би се осигурало провођење одлука Уставног суда. Дакле, Европска комисија признаје да су проблем стране судије и да су одлуке оваквог Уставног суда дискутабилне, али ова неспособна власт у Српској то није у стању искористити. Зато морамо прво њих испратити да би испратили и стране судије јер их изгледа управо они чувају за своје пинг понг политичке игрице'', закључила је Пандуревићева.