Млади Српске демократске странке прије пар дана одржали су трибину на којој су представили приоритете политика младих СДС? Можете ли рећи нешто о томе?
У организацији Младих СДС одлучили смо се на један необичан корак. Организовали смо догађај у Бањалуци на коме су млади говорили а наши политички лидери слушали шта имамо да им кажемо. Млади су рекли шта их тишти, које проблеме имају, какву Републику Српску сањају... Да би се систем побољшао, а млади људи задржали у Републици Српској и БиХ, потребно је да млади донесу промјене, изнесу своје ставове те заједничким дјеловањем и радом обезбједе да свака политичка опција и инстаца државе гради, поштује и примјењује политику младих. Мислим да је догађај који смо организовали у Бањалуци почетна тачка једног процеса који може позиционирати младе као значајне доносиоце промјена. Ако промјенимо дискурс и натјерамо институције да слушају младе, можда нешто и урадимо. Сваки пут од хиљаду миља почиње једним кораком.
Који су приоритети омладинске политике Српске демократске странке на којим ће се ваше дјеловање базирати?
Приоритети Омладинске политике Српске демократске странке засновани су на сљедећих пет приоритетних области: реформа високог образовања, запошљавање младих и развој предузетништва, останак младих и образованих кадрова у Републици Српској, политичка партиципација младих и спознаја здравих стилова живота и животних вриједности.
Формално и неформално образовање требају служити младима, њиховим захтјевима и потребама, чиме ће се креирати перспективна и прогресивна млада популација, која ће бити носилац знања, способности и жеље за бољим и квалитетнијим животом у Републици Српској и БиХ. Зато је кључно урадити реформу садашњег система образовања, „за процват, за ново доба“, како би се у коначници оснажила економија, демократија са гарантованим слободама, поштовање различитости, људских права и социјалне правде.
Млади људи морају бити системски посматрани као дугорочно рјешење у друштву, на шта смо у СДС спремни. Кроз политичко савјетовање, политичке академије, али и лидерство, Српска демократска странка жели Републику Српску изграђивати са концептом адекватних и квалитетних могућности и вриједности, како би се промијенио устоличени и окрњени систем који води на крај тунела, из којег више нема повратка. Почетак интересовања младих за јавни ангажман, стицање основног знања о политици, значају јавног мјења, како би се млади људи оспособили да буду носиоци система кроз неколико година, те расадник идеја и квалитетан ослонац у кризним ситуацијама, покретачи малих и средњих бизниса.
Да ли сматрате да млади могу да донесу промјене у друштву? Колико је реално да дође до реализације идеја које сте изложили на трибини?
Промјене почињу од нас самих и од нашег понашања. Један од панелиста на догађају, мој замјеник Радиша Петровић, говорио је како је био предмет политичке корупције у Бијељини 2020. године. Када је тадашњи градоначелник изашао из СДС-а и нагодио се са режимом, испричао је да му је нуђено да напусти СДС и придружи се новој партији. Нуђено му је боље радно мјесто, унапређење, функције.... Пријећено му је да ако не напусти СДС да ће имати тешке последице и да ће изгубити посао. Одупруо се и показао карактер. У томе је сав смисао. Држати се принципа и истрајати. Тако се гради Република Српска. Само млади са карактером могу да донесу промјене.
Карактер Радише Петровића је препознао и градоначелник Бијељине Љубиша Петровић и узео га након избора за свога најближег савјетника. Та прича је заокупила највећу пажњу наших младих на догађају у Бањалуци. До је доказ да млади желе другачије лидере, другачије принципе у политици. Само личним примјером и залагањем можемо натјерати старије да нас слушају. Моја порука мојој генерацији је да буду дио промјене коју желе да виде у свијету, да покажу карактер и да истрају и не дозволе да их саплету разочарења. Само на тај начин млади ће побиједити.