Предсједник СДС-а Мирко Шаровић наводи да након парламентарних избора у октобру ове године власти БиХ, али и Републике Српске могу бити успјешне само ако се на сто поставе теме око којих може доћи до договора, а приоритет треба да буде економија.
„У Предсједништву БиХ за мене је кључ чланство у Европској унији и ‘Отворени Балкан'. Економија под број један. Моја идеја је, ако ме други буду слиједили, да БиХ буде у Европској унији за осам година“, рекао је Шаровић.
Јавна предузећа су сад средство за исисавање пара за страначку војску, указао је Шаровић и нагласио да тај ланац треба прекинути.
Он наводи да покретач развоја управо треба да буду јавна предузећа, али предузећа која неће правити дугове, већ развијати ову земљу.
- Изградња инфраструктуре, пореско растерећење привреде, смањење пореских стопа за инвестиције у неразвијене општине, све ће то бити приоритети СДС-а. Ми на тај начин морамо да форсирамо инвестиције у мањим срединама, јер би то за те инвеститоре било значајно. Истовремено, повећали би бруто домаћи производ. Не би били на губитку, већ напротив то би била значајна средства, рекао је Шаровић.
Он је навео да шумска газдинства треба вратити локалним заједницама, као што је то било прије 15 година.
- Они су бољи господари него када се то управља из централе. Наравно, то подразумијева забрану извоза обловине и полупроизвода, и дати већи значај дрвопрерађивачима, онима који се баве индустријом намјештаја. Босна и Херцеговина само намјештаја извози у регион вриједности око 500 милиона евра, а можете мислити колико би се овим мјерама тек појачала та производња, рекао је Шаровић.
Предсједник СДС-а истиче да је значајан сегмент економске реформе коју заговара СДС бржи развој аграра.
„Пољопривреда треба да има подстицај по закону, а то је 6 одсто од буџета. То је 180 милиона марака, скоро три пута више него сада. Вратићемо и робне резерве већ прве године“, рекао је Шаровић.
Он тврди да у овим стратешким програмима, Република Српска треба слиједити примјер Србије.
„ Србија сваке године из европских фондова повлачи око 400 милиона евра, ми не повучемо ни десет милиона евра. Ми стагнирамо, зашто то не чинимо, а можемо бар на тај начин да обезбиједимо значајна средства за рурални развој“, рекао је Шаровић.
Шаровић указује да садашња власт Електропривреду Републике Српске третира као страначки плијен, а не мотор развоја.
„Вратићемо те ресурсе грађанима. Не смије се дозволити да буде сиротиње у тим срединама гдје се експлоатишу природни ресурси. То треба да буду богати крајеви. Затворићемо и вентил за мале хидроелектране. Треба градити велике еколошке пројекте у складу са стандардима Европске уније“, поручио је Шаровић.