Не пада ми на памет да потписујем било какав документ који је на штету Републике Српске. Због тога нисам ни ишао у Брисел. Људи из власти који су под политичким притиском довели су се у позицију да зарад своје судбине морају да тргују интересима Републике Српске, поручио је Мирко Шаровић, предсједник СДС.
Он је на конференцији за новинаре рекао да у овом документу поред добрих ствари има и много оних који су неприхватљиве и које не би на било који начин могле бити поправљене.
„Без обзира да ли се документ потписивао, или су се људи из владајуће коалиције у РС сугласили са документом он је објављен и познато је који детаљи се у њему налазе. Што се мене тиче неки од елемената су потпуно неприхватљиви, а преузимање такве одговорности не би било у складу са политиком, а ни са одлукама НСРС“, наводи Шаровић.
Шаровић каже да је за њега неприхватљиво питање које се односи на обавезу која се тражи у документу када је у питању праћење и преузимање безбједносне и политике санкција ЕУ према Русији.
„Ту се од нас тражи да се ми, иако нисмо кандидат за чланство у ЕУ“ обавезујемо се да пратимо санкције и политику ЕУ према Русији", истакао је Шаровић.
Напоменуо је да је на сједници НСРС другачије договорено и другачије говорено када је ова тема у питању.
Друга ствар која је проблематична у овом документу, каже Шаровић, је питање уставне реформе, које је засновано на препорукама, између осталог и Венецијанске комисије.
"Ставови Венцијанске комисије су предочени јавности раније и они подразумијевају поједностављење неких одредби Устава БиХ у смислу смањења удјела повлачења виталног националног интереса. Поред тога тражи се од БиХ и странка да се оно што је пренесено силом утицајем и притиском на ниво БиХ, а било је дио овлаштења које је имала РС, сада легализује кроз измјене и допуне Устава БиХ“, појаснио је Шаровић.
Он је упозорио да ова веома важна питања која траже једну озбиљну расправу коју треба да воде представници Републике Српске.
Трећа ствар која је за мене била неприхватљива, додаје Шаровић, је она која се тиче унапријед преузимања спровођење поштовања и имплементације свих пресуда међународних и домаћих судова.
„То значи да је неко својом сагласношћу и потписом сагласан са тим да се шуме, вода, ријеке и пољопривредно земљиште књиже на БиХ“, упозорава Шаровић.
Шаровић напомиње да је разговор о овим питањима све до сада био табу тема у Републици Српској.
„Да ли ми у РС сада треба да будемо сретни јер ће се о томе говорити у новембру или децембру. Ја мислим да је то капитулација. Враг лежи у малим стварима. У том документу има одличних ствари али постоје три или четири ствари у којима се од политичара из РС тражи да буду сагласни са стварима које су супротне интересима РС“, поручио је Шаровић.
Он каже да су људи који су се због својих непромишљених потеза нашли под великим притиском представљају велику опасност за Републику Српску.
„Ја са њима не желим да будем под кишобраном лажног јединства, нити да са њима доводим земљу до суноврата и због тога нисам ни желио да идем на састанак у Бриселу“, навео је Шаровић.