Предлажемо Влади Републике Српске да ребалансом буџета омогући потпуно укидање партиципације ( учешће грађана у трошковима лијечења ) у јавним здравственим установама, као и приватним које имају уговор са ФЗО, каже Слободан Станић, предсједник Одбора за здравство СДС.
Станић наводи да због све веће економске кризе трошкови партиципација постају разлог за смањену доступност здравствене заштите за велики број грађана.
Он сматра да је овакав види помоћи грађанима изводљив јер је због поскупљења, а самим тим и већих пореза који се наплаћују од грађана, дошло до растa јавних прихода чиме се хвале сви нивои власти.
„Наиме, партиципација доноси одређене приходе здравственим установама и своди непотребна јављања на мању мјеру. Али у кризним временима, која очигледно наступају уз стална поскупљења основних животних намирница и енергената у новчаницима грађана у Српској остаје све мање новца. На тај начин партиципација постаје разлог за смањену доступност здравствене заштите и може довести до прекасног јављања на лијечење“, упозорава Станић.
Он напомиње да то може посљедично довести и до угрожавања живота и здравља и због тога може постати скупље и за здравствени систем, јер је опште познато да је лијечење у раним фазама болести ефикасније, а значајно јефтиније.
Станић наводи да укупни приходи здравствених установа од партиципације у Републици Српској износе између 15 до 16 милиона КМ годишње.
„То није занемарив износ, али значајан дио тог износа који се узме од грађана - пацијената утроши се на плате оних који у здравственим установама врше ту наплату. Често и медицински радници умјесто да се усмјере на лијечење и његу пацијената баве се наплатом партиципације“, истиче Станић.
Према његовим ријечима, један од битних аспеката овог момента за укидање партиципације је раст јавних прихода.
„Расту како индиректни, тако и директни приходи од пореза. Директни порези које прикупља ПУРС и који иду директно у буџет РС, за пет мјесеци ове године већи су за око 156 милиона КМ. Ако томе додамо и повећање индиректних које за РС износи најмање 200 милиона КМ за 5 мјесеци у збиру је 356 милиона“, каже Станић и додаје:
„Сматрамо да из тих додатних средстава није проблем ребалансом буџета обезбиједити 16 милиона КМ, дозначити их ФЗО, а преко њега здравственим установама. На овај начин грађани би у цјелости били ослобођени плаћања, а здравствене установе не би биле оштећене за тај износ“.
Станић каже да би укидањем партиципације Влада Републике Српске послала јасну поруку да јој је стало до здравља и живота грађана, као и да је свјесна њиховог тешког материјалног положаја у наступајућој кризи.
„Много тога смо изгубили, сачувајмо здравље и живот народа“, поручио је Станић.