Донијети овакву одлуку о Алумини у тренутку када фабрика одлично ради, сјајно стоји на тржишту, када има неограничене могућности да се и даље развија, када запошљава 1 600 радника и све то ставити на коцку је злочин према овом народу, поручио је Драгомир Васић, предсједник Градског одбора СДС Зворник.
Он каже да је кључно питање ко уствари стоји иза цијеле „ове ујудурме“, ко вуче конце из сјене и коме се, одлуком Владе РС о продаји државних потраживања приватном предузећу Павгорд, Алумина фактички даје на поклон.
„И сада чујем како од нас неки траже да ћутимо јер иду избори. Па нисмо ми ти који су донијели одлуку о продају него Влада РС. Ово нема везе са изборима и ми ћемо одбранити Фабрику и њене раднике. Остаћемо досљедни у захтјеву да Влада поништи незакониту одлуку којом је државна потраживања продала приватном предузећу Павгорд из Фоче и Зорану Стевановићу, као лицу повезаном са Павгордом“, истакао је Васић.
Ми не смијемо да ћутимо, каже он, јер је судбина фабрике од које зависи Зворник у питању.
„Радници Алумине не живе на Марсу или у некој другој држави. То су наши суграђани који живе овде у Зворнику и са њиховим судбином се не смије нико играти“, поручио је Васић.
Напомиње да је неколико рјешења је било у оптицају за Алумину, а да је Влада РС изабрала најгоре.
„Ја их питам зашто су одустали од концепта који су договорили са руководством и радницима према којем би 30 посто потраживања било у власништву државе, 30 одсто која су призната повјериоцима, а да 30 буде у власништву јаких компанијa, које су спремне уложити 300 милиона КМ за отварање нових погона и запослење нових радника и да десет посто припадне радницима“, каже Васић.
То је, појашњава Васић, био био концепт гдје свако контролише сваког, који је гарантовао да се фабрика развија, изађе из стечаја, поред тога је имао и социјалну и развојну компоненту.
„Шта сте ви господо из Владе урадили? Дали сте већински пакет Павгорду јер они нису били задовољни са 30 одсто и тиме сте ставили на коцку будућност ове фабрике. Сада смо сазнали да је поред Павогорда било још заинтересованих купаца са већим износима. Питамо вас по ком законском основу било ко без јавног позива може да купи потраживања Пореске управе и по ком пропису нови власници мисле да укњиже своје власништво“, каже Васић.