16.12.2022 10:22
Еуфорично најављивани споразум лидера СНСД, ХДЗ и странака осморке, испоставља се, тек је испразни документ у којем нема ништа конкретно нити епохално, а посебно нема ништа обавезујуће. О деблокади капиталних пројеката у Републици Српској, у које инвестира Република Србија, нема ни слова, каже Александра Пандуревић, члан Главног одбора СДС.
 
Наводи да је ово била јединствена шанса да Република Српска постави темељне услове за формирање Савјета министара:
 
„Предсједништво БиХ да подржи и да сагласност на Споразум о изградњи гасовода 'Нова источна интерконекција БиХ и Србије', Споразум о изградњи аеродрома у Требињу и Споразум о пројекту 'Горња Дрина'. Нова већина да одмах усвоји Закон о престанку мандата страним судијама у Уставном суду БиХ, што је један од 14 приоритета из Мишљења Европске комисије“. 
 
Ти услови су, истиче Пандуревић, морали бити постављени као улазница са Савјет министара БиХ, јер и пројекти изградње ХЕ ’’Бук Бијела’’, ’’Паунци’’ и ’’Фоча’’, као и аеродрома ’’Требиње’’ блокирани су апелацијама Уставном суду БиХ чији су подносиоци били и посланици који долазе из партија осморке.
 
„Вољела бих да сам Милораду Додику могла честитати јер је одблокирао инвестиције у Републику Српску од близу милијарду КМ. Нажалост, испоставља се да су фотеље и постизборна подјела плијена његов приоритет. Искрено, такав став не разумијем јер СНСД је већ дио Савјета министара, а имао је џокер у рукаву да одблокира пројекте и врати узурпиране надлежности“, напомиње Пандуревић и додаје:
 
„А шта је то потписано? Укратко: Ништа, сем повећања функционерских плата“.
 
Пандуревић каже да је свако писмо намјере ММФ-у, а посебно Реформска агенда, садржавало  много више и много конкретније од оног што су навели у шест тачака.
 
Подсјећа да су потписници споразума изразили опредјељење да ће ‘’хитно провести, а најкасније у року од шест  мјесеци од успоставе власти на свим нивоима, ограничене промјене Устава БиХ и усвојити измјене и допуне Изборног закона БиХ сагласно одлуци Уставног суда БиХ и пресудама Европског суда за људска права.
 
„Наравно да потписници споразума немају капацитет за овај велики подухват који тражи двотрећинску већину у оба дома ПС БиХ! Овај проблем је на столу пуних 17 година и неријешен је због непостојања договора унутар ФБиХ. Без пристанка СДА, али и још макар два посланика из Републике Српске – и даље ће остати неријешен проблем“, напомиње Пандуревић.

Што се тиче „декларативно обећане реформе правосуђа“, Пандуревић подсјећа, да нам је обећана још 2011.године када је Бањалуку походила висока представница ЕУ Кетри Ештон.
 
„Тада смо прогласили побједу отварањем структуралног дијалога који је одавно заборављен. Власт у Републици Српској расписивала је и суспендовала и референдум о Тужилаштву и Суду БиХ, али те реформе правосуђа не би“, наводи Пандуревић.
 
Од свега потписаног, каже она, вјерујем да ће нова већина реализовати само једно – усвојиће буџет институција БиХ за 2023. годину јер је његовим нацртом предвиђено повећање плата чланова Предсједништва БиХ, министара и посланика за чак 1.500 КМ!
 
„Дотле сеже брига за Републику Српску! За фотеље и бесрамно повећање плата, жртвоваће и пројекте и надлежности Српске које јој споре кроз оспоравање права да на својој територији додјељује концесије и располаже својим земљиштем и добрима“, истиче Пандуревић.
 

Анкета

Тестирање анкете на сајту Српске демократске странке?

Create Account



Log In Your Account